פיברומיאלגייה

 

"כל הכאבים שלך הם רק בראש."… כך מספרת נועה הסובלת מפיברומיאלגייה (וגם אנדומטריוזיס). זו האבחנה שקיבלתי מהרופא.

אנשים פשוט לא מבינים מה זה לחיות עם כאבים כל הזמן :המעי הרגיש, העייפות הכרונית וגם האנדומטריוזיס שבאו כעיסקת חבילה והשתלטו לי על החיים!!!.

 

הרומן שלי עם דר' גוגל:

את האבחון על פיברומיאלגייה קיבלתי רק אחרי גיל 24. לפני זה נתנו לי להרגיש שאני סתם מתלוננת ואין לי שום דבר… גם הפנייה לפסיכולוג כבר קיבלתי ואפילו גם הלכתי. אני הייתי בעצם המאבחנת הראשונה כשקראתי באינטרנט על בחורה שתיארה חיים "מחורבנים" בדיוק כמו שלי וזה הדליק אצלי כיוון חקירה. כך הגעתי לראומטולוג שאישר את האבחנה הראשונה שלי.

מה שהכי מכעיס אותי זה לא רק הטראומה הזלזול והחוסר הבנה שעברו עלי במשך שנים מצד הסביבה הקרובה והרחוקה שלי, אלא שגם את החיים שלי היום אנשים מסביבי לא מבינים – מרגישה קצת בודדה.

 

ארבע לפנות בוקר לא נרדמת מאת נורית גלרון וגם נועה:

בארבע בבוקר אחרי שלוש שעות שינה (כן כן זה חלק מהעניין). אני שוכבת עוד כשעה בוהה בתיקרה בשביל לא להעיר את בעלי היקר. כל המחשבות מתרכזות בגוף שלי בכאבים הקשים (בעיקר כאבים באזור האגן), ובתשישות הנוראה. עוד יום חדש מתחיל. רק משתפת כדי שתוכלו אולי להבין.

 

חוזרת לרומן הישן שלי עם דר' גוגל:

את הקליניקה לפוריות טבעית מצאתי במזל כאשר נושא הכניסה להריון עלה על הפרק ופשוט לא ראיתי איך במצב שלי אפשר בכלל להיכנס להריון, להחזיק ולטפח תשעה חודשים ואחר כך ממש קשה היה לי לראות את עצמי אמא מגדלת ילדים קטנים – וכך בתוך כל הכאוס הזה ומתוך שיטוטי באינטרנט הגעתי לקליניקה של מרב גודוביץ המתמחה בעבודה תזונתית, נשימתית ודיקור ובעצם כל מה שקשור בפוריות האישה.

סוף סוף זכיתי להכיר מישהו שממש מבין מה זה פיברומיאלגייה ולא מבחינה טכנית אלא את ההשפעה של המחלה על כל אספקט מחיי. מרב הייתה זו שעזרה לי (ובמיוחד לבעלי) להבין שהפתיל הקצר וההתפרצויות שיש לי בבית הם לא "הדם החם" שלי אלא החיים על הקצה שכל דבר קטן יכול לערער אותי ולהוציא אותי משיווי משקל.

 

מה הכי עבד בשבילי בתזונה:

השינוי הראשון שהרגשתי היה כאשר מערכת העיכול התחילה להירגע. יחד עם מרב מצאתי איזה מזונות מחריפים את מצב הבטן ואיזה מזונות מרגיעים, וכך היו לי שני סטים של הנחיות לימי הסערה ולימים הרגילים. בשלב השני הכנסנו מזונות המחזקים את הגוף מצד אחד אבל גם מרגיעים את הגוף מצד שני בכדי לבנות התאמה תזונתית לשעות היום השונות. זה היה הצעד הראשון לקחת חזרה את השליטה על החיים שלי .

 

מעט הרפייה ורוגע בחיים:

השלב הבא היה לשקם את האיזון ההורמונאלי ולהרגיע את הגוף שהיה כל כך מכווץ משנים של חיים בכאב. השינוי שעשיתי אמנם לא מעלים את כל הסבל אבל ההקלה במצב הקיים ובעיקר ההרגשה שיש לי שליטה ויכולת להשפיע לטובה על החיים שלי הם העוצמה החדשה שלי.

 

אני לא לבד:

אפילו לרגע לא התלבטתי להתראיין לכתבה כדי שאם יש עוד נשים כמוני שאף אחת מהן לא תרגיש לבד. השינוי שעשיתי לא רק שעזר לי להרגיש טוב יותר אלא גם עזר לי להתחבר למשפחה שלי: לבעלי היקר שהיום תומך ומבין וגם ההורים שלי.

אני יודעת שמספיק אם אפילו אישה אחת אשר קראה את הכתבה מתחילתה ועד סופה מבינה אותנו. זה פשוט מרגש אותי לדעת שאף אחת מאיתנו לא תהיה לבד.

 

מתוך ראיון עם נועה כיום כבר אמא לשלושה ילדים קטנים (הראיון פורסם ברשת לפני כמה שנים)