פוריות הגבר – שיפור איכות הזרע

לקריאת חומר חדש בנושא שיפור איכות הזרע מוזמנים לקישור הבא.

מרב גודוביץ

100 ימים !!

זה הזמן שלוקח לזרע הגבר להתפתח (74 ימים להיווצרות ו 20-30 יום להגיע לבשלות), ולכן אילו 100 הימים שלנו בתקופה שלפני ההפריה בהם אנו יכולים להשפיע על איכות הזרע.

ימים של בריאות מיטבית ותזונה ייחודית לשיפור איכות הזרע.

שלושה גורמים עיקריים מאפיינים "זרע איכותי":

  1. ספירת זרע (יותר מ 20 מיליון למיליליטר)
  2. מורפולוגיה (צורת הזרע)
  3. תנועתיות (כמה מהר וישר הזרע נע)

במה נתחיל?

  • אורח חיים בריא הכולל תפריט מאוזן ומגוון
  • ניקוי רעלים מותאם לשיפור הפוריות
  • שילוב שיטות הרגעה והקלה בסטרס כמו טכניקות נשימה, מדיטציה, ספורט ועוד
  • פעילות לאורך היום בעזרת הליכה, שימוש במדרגות במקום מעלית, שחייה ועוד. כל אלה יורידו רמות סטרס ויסיעו לזרימת דם טובה בגוף
  • הפסקת עישון ושתיית אלכוהול
  • שתיית קפה בהגבלה של כוס אחת ביום (עדיף בבוקר)
  • רצוי להרבות בשתיית מים

ממה להימנע?

טמפרטורה גבוהה

טמפרטורת הגוף התקינה היא כ 37 מעלות. זרע מתפקד ביעילות  ב32 מעלות. ולכן נהיגה ממושכת או ישיבה ממושכת עשויים להעלות את הטמפרטורה באזור. שילוב של הפסקות מנהיגה או ישיבה ממושכות עבור "חילוץ עצמות"… עשוי לעזור.  אמבטיות חמות, סאונה, ביגוד צמוד  אינם מומלצים מאותה הסיבה.

סטרס

בזמן לחץ הגוף מזרים את הדם לאברים החיוניים להישרדות כמו הריאות, הלב והמוח ולכן זרימת הדם בזמן סטרס באה על חשבון איזור האשכים.  לכן סטרס כרוני וממושך יפגע בזרימת דם איכותית לאזור.

אלכוהול

מומלצת הפסקה מיידית. אם תעצור עכשיו את שתיית האלכוהול, רוב נזקי האלכוהול יתוקנו בצורה טבעית על ידי הגוף. אלכוהול מפריע להפרשת הטסטוסטרון (הורמון גברי), מאיץ את תהליך המרת הטסטוסטרון לאסטרוגן, מפחית ספירת זרע ומעודד תשוקה ירודה. תוצרי הפירוק של האלכוהול בגוף הם אצטאלדהידים הרעילים לזרע.

עישון ואי פריון

עישון מעלה את כמות הרדיקלים החופשיים בגוף הפוגעים בתאים רבים בגופנו. תוצאת העישון מפחיתה ספירת זרע ותנועתיות ומעלה מספר תאים עם מורפולוגיה לא תקינה.  רדיקלים חופשיים אחראים לכ 40% מהזרע הפגוע יכולים להיפתר על ידי אנטיאוקסידנטים כמו ויטמין C או E, בטא קרוטן, סלניום, אבץ, אוכמניות, שום, תותים, כרוב, כרוב נצנים, נבטים, ברוקולי, פלפל אדום, תמצית זרעי ענבים ועוד.

תרופות וסמים

בנוסף לתרופות מרשם השונות הידועות כפוגעות בפוריות, המרכיב הכימי במריחואנה דומה מאוד להורמון טסטוסטרון, ולכן הגוף ייצר פחות הורמון גברי.  לקוקאין השפעה דומה על פריון הגבר.

קפאין

קפאין במינון גבוה ישפיע על יצור זרע פגום ועשוי להניב שיבושים כרומוזומלים ובכך להשפיע על חיוניות הזרע.

פעילות גופנית

חיונית וחשובה כל עוד היא נעשית במידה נכונה.  ספורט מאומץ מאוד עשוי לשחוק את הגוף, להפחית את כמות הזרע וזמנית להפחית יצור טסטוסטרון.

זיהום ורעלים

חומרי הדברה ומתכות כבדות מסיבות נזקים לזרע. מאותה תקופה בה נעשה שימוש בחומרי הדברה, ספירת הזרע החלה לצנוח.

לתשומת לבכם: חומרי הדברה מיועדים לשבש את מערכת הרבייה/פוריות בחרקים,  פטריות, או העשב אותו אנו מנסים להרוג!!!

מקורות אסטרוגן חיצוניים

הבשר הרגיל אותו אנו אוכלים, מכיל הרבה הורמונים. מיכלי שתייה מפלסטיק החשופים לחום (שמש ישירה או מיקרוגל) מפרישים אסטרוגן לשתייה ולכן מומלץ להימנע מחשיפה לחום.

תזונה לשיפור איכות הזרע

 אנטיאוקסידנטים

כמפורט למעלה (בקטע המדבר על עישון).  הם נמצאים בשפע במזון שלנו ולכן אין צורך לרוץ ולצרוך אנטיאוקסידנטים קנויים. שפע של פירות וירקות ייתן מענה מצוין לגוף ולאיכות הזרע.

ישנם ויטמינים ומינראלים ייחודיים החיוניים לתהליך יצור הזרע. להלן פירוט של אותם מזונות הייחודיים בתרומתם:

חומצות אמינו

אבני הבניין של פעילות הגוף שלנו.  חיוניותם חשובה לייצור הביציות והזרעים. למשל: חומצה אמינית L-ארגינין היא רק אחת מחומצות האמינו החשובה לתהליך בניית הזרע.

מקורות מזון: בשר, דגים, ביצים, מוצרי חלב, עדשים, אפונה, שעועית, אגוזים, אורז מלא, גרעיני חמנייה ודלעת וקינואה.

 ויטמין A

משתתף חשוב וחיוני ביצור הורמוני מין גבריים. בעל מאפיינים אנטיאוקסידנטים שיסייעו להגנה על איכות הזרע מפני רדיקאלים חופשיים.  מחסור בוויטמין A פוגע בכמות הזרע וספירתו ומעלה כמות תאים עם מורפולוגיה לא תקינה.

מקורות במזון: ביצים, ירקות ופירות צהובים, מוצרי חלב מלא, שעועית ירוקה, שמן דגים.

ויטמין 6B

בשילוב עם אבץ, ויטמין 6B מרכיב חיוני ביצירת הורמוני המין הגבריים.

מקורות במזון: מולסה, שמרי בירה, אגוזים, דגנים מלאים, אורז מלא, בשר, חלמון ביצה, דגים, ירקות ירוקים עליים, זרעים וקטניות.

ויטמין 12B וחומצה פולית

חומצה פולית וויטמין 12B חיוניים לסינטזת DNA ו RNA. רמה נמוכה מדי עשויה לגרום לשיבוש בהתפתחות תאי הזרע ולתאים לא תקינים, ספירה נמוכה וחיוניות נמוכה.

מקורות במזון לויטמין 12B: בשר, סרדינים, סלמון.  סידן מסייע לספיגה טובה.

מקורות במזון לחומצה פולית: ירקות ירוקים עליים, ברוקולי, בשר, שמרי בירה, ירקות שורשיים, דגנים מלאים, סלמון, חלב, אספרגוס, קטניות, שיבולת שועל ואבוקדו.

ויטמין C

אנטיאוקסידנט המסייע בשמירה מנזקי הרדיקאלים החופשיים.  הוויטמין חשוב גם בייצור זרע תקין.  רמה נמוכה בגוף מעלה סיכון למומים מולדים. הוויטמין משפר ספירה ותנועתיות הזרע.

מקורות במזון: פירות הדר, דובדבנים, נבטי זרעי אספסת, תותים, ברוקולי, עגבניה, פלפלים, מנגו, קווי, אננס, אספרגוס, אפונה, פטרוזליה ותרד.

ויטמין E

ניסוי שנערך בעכברים הראה שמחסור בויטמין E מנע רביה. ויטמין E גם משמש כאנטי אוקסידנט. מחסור בוויטמין מוביל לניוון רקמת האשכים.

*חשוב לשים לב שלאדם הנוטל תרופות לדילול כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.

אבץ

מחסור באבץ, למרבה הצער, שכיח באוכלוסיה.  האבץ חשוב בפעולת חלוקת התא ותהליך ייצור זרע תקין. זהו המינראל בעל חשיבות קריטית ביותר בתפקוד המיני של הגבר. הוא חיוני לתהליך המטבולי של הטסטוסטרון, צמיחת האשכים, תנועתיות הזרע, ספירת הזרע ומפחית רמות אסטרוגן עודפות. בכל שפיכת זרע ממוצעת הגבר מאבד 5 מ"ג אבץ.

מקורות במזון: בשר, דגים, ביצים, זרעי דלעת וחמניה, שיבולת שועל, שיפון, דגנים מלאים, גינג'ר, פטרוזליה, ופטריות.

קו-אנזים 10Q

לפירוט בקישור הבא.

חומצות שומן חיוניות

חשובות ביותר בכל התקופה בה מנסים להיכנס להריון.  חומצות אלה הן בעלות תפקיד חשוב  לויסות ההורמונים. חומצות אלה מהוות מרכיב חשוב בכל ממברנת תא תקינה והזרע עצמו בעל תכולה גבוהה של אומגה 3.

מקורות אומגה 3 במזון: שמן דגים (הרינג, מקרל, סלמון, סרדינים), זרעי פשתן, אגוזי מלח, ירקות עליים ירוקים, וטונה.

מקורות אומגה 6 במזון: זרעים.

*במידה והנך לוקח מדללי דם אנא היוועץ ברופא המטפל.

צמחי מרפא

הרשימה ארוכה ונפלאה. גינסנג למשל המסייע לשיפור רמות טוסטסטרון או קטב מצוי הנמצא כתומך בייצור זרע תקין.  שימוש בצמחי מרפא מומלץ מאוד רק בהתייעצות עם איש מקצוע בתחום.

תנו לגוף שלכם מתנה נפלאה של תזונה ייחודית לפוריות, מתנה זאת עשויה לשנות את חייך, ולעזור לך להיכנס להיריון למרות בעיותייך .

היום אפשר!!!  זוהי ההזדמנות שלך לשינוי  בחייך !

התקשר עוד היום לתיאום פגישה: 054-9174710