יש לך FSH גבוה – האם ניתן לשפר את התמונה ?

את בלחץ. קבלת בדיקות דם והתוצאות מראות FSH גבוה .

FSH גבוה כניסה להריון

כמה מילים על נורת האזהרה שנדלקה לפתע
הריון – בין אם הוא טבעי או בעזרת טיפולי פוריות רפואיים (IUI או IVF ועוד), תלוי במידה רבה ביכולתך להפיק ביציות באיכות טובה. היכולת שלך לפתח ביצית טובה פוחתת באופן טבעי עם השנים, וגיל מבוגר הוא גורם המקשה על האישה להרות. ישנן נשים צעירות יותר הסובלות מירידה בתפקוד השחלות כמו נשים לאחר טיפולי כימותרפיה, טיפול הפוגע בתפקוד השחלה, כאשר לעיתים השחלות יכולות לחזור לתפקד באופן חלקי או מלא ולעיתים גיל המעבר מגיע מוקדם יותר.

הערכת סיכויי הצלחה לכניסה להריון עם FSH גבוה
בכדי לקבל אינדיקציה של הצלחת הטיפול ישנם שלושה מדדים עיקריים להעריך את הרזרבה השחלתית :
1. בדיקת דם הנלקחת ביום השני או השלישי למחזור החודשי – בדיקת FSH
2. בדיקת דם הנלקחת בכל שלב בחודש הנקראת AMH
3. בדיקת אולטרסאונד המראה כמה זקיקים קטנים מופקים בתחילת המחזור.

בדיקת FSH
Follicle-stimulating hormone, זהו הורמון המיוצר על ידי בלוטת יותרת המח, תפקידו לעורר את השחלות לפתח זקיק. ההורמון הוא המעורר את תהליך הביוץ ולכן במקרים שהרזרבה השחלתית נמוכה, הגוף יזדקק לרמת "מאיץ" גבוהה יותר. ככל שגיל האישה מתקדם, נעשה יותר קשה לשחלות לבייץ, וככל שאספקת הביציות פוחתת, כך דרוש יותר FSH בכדי לעורר ולהניע את התהליך. כאשר אישה מגיעה לגיל המעבר, השחלות מדוללות ורמת ה FSH נותרת גבוהה באופן קבוע.

בדיקת AMH
הורמון המשקף את ההתפתחות של מערכת המין הנקבית. בדיקה זו נחשבת לאמינה יותר בשיקוף כמות הביציות שנשארו בשחלה. אם השנים מספר הזקיקים הולך ופוחת וכך גם כמות ההורמון AMH ולכן הוא מהווה מדד טוב להערכת הרזרבה השחלתית או מספר הביציות שנותרו בשחלה.
** בדיקת AMH אינה נעשית בקופות החולים.

הבדיקה המשולשת
בדיקת דם הכוללת רמת FSH, רמת AMH ורמת ההורמון אינהיבין נותנת הערכה כוללת על מלאי הביציות הקיימות לאישה.
**הבדיקה איננה נעשית בקופות החולים.
התוצאה של הבדיקות הנ"ל איננה תשובה חותכת "שחור או לבן" אלא מראה על סיכויים נמוכים או גבוהים להצלחה ולכן חשוב להיוועץ עם רופא מומחה שיעזור לקבל את ההחלטה הנכונה.

מה לצפות בתוצאות הבדיקה?

AGE SPECIFIC FSH and AMH LEVELS

Age

FSH

AMH

< 33 Years

< 7.0 mIU/mL

= 2.1 ng/mL

33-37 Years

< 7.9 mIU/mL

= 1.7 ng/mL

38-40 Years

< 8.4 mIU/mL

= 1.1 ng/mL

= 41 Years

< 8.5 mIU/mL

= 0.5 ng/mL

מה ניתן לעשות ?
כאן נכנסת לתמונה התזונה הייחודית, הליווי והתמיכה האישיים לתוך המשחק. כאשר עוזרים לגוף ונותנים לו הזדמנות נוספת התוקפת את הבעיה באמצעים בריאים וטבעיים, יש לגוף סיכוי משופר המאפשר לו "להתרומם" מעל מצבו הרפואי הבסיסי ולקבל כוחות מחודשים לקראת הצלחת המשימה. התזונה המציאות העכשווית ולתת "קפיצת מדרגה" לטיפול הפוריות הרפואי.

מומלץ לשלב חוות דעת של רופא פוריות בכדי לקבל תמונה טובה ואפשרויות שונות לטיפול.

במה הטיפול התזונתי יכול לעזור ל FSH גבוה או לתפקוד השחלות ?
למרות הקשיים והאכזבות, קיים מקור לא אכזב להצלחות במסע הארוך לקראת הריון בריא. התזונה הייחודית לשיפור הפוריות בונה עבורך תנאים בהם הגוף יתפקד ביעילות, יעבוד בצורה מאוזנת והרמונית והפוריות תגבר.
הטיפול התזונתי יכול להשפיע על איכות הביציות, האיזון ההורמונאלי ועל תפקוד מערכות הגוף התומכות. איכות הביציות מושפעת מגורמים נוספים מלבד גיל האישה או החשיפה לתרופות.

גורמים המשפיעים על הביצית בחלון הזמן
*
זרימת הדם
*
חמצון תקין
*
איזון הורמונאלי
*
תזונה מאוזנת ונבונה
*
מתח

זרימת דם טובה תאפשר לחשיפת הביציות לכמות מספקת של חמצן. פעילות גופנית, שתיית מים בכמות מספקת ואפילו מסאז' יכולים לתת מענה טוב. אנגליקה סינית היא צמח מרפא שעשוי לסייע לזרימת דם טובה. לצמח זה פעילות מאזנת ומזינה את המערכת ההורמונאלית הנשים מצד אחד ומצד שני הוא צמח מעצים, ממריץ ומניע דם.

איזון הורמונאלי חשוב לכל מערך התפקוד הנשי, החל מביוץ תקין ועד להשתרשות טובה של העובר. איזון הורמונאלי חשוב להתפתחות והבשלת הביציות. ניתן לסייע לאיזון ההורמונאלי באמצעות ניקוי הגוף מעודף הורמונים, צמחי מרפא ייעודים המסייעים לאיזון כמו ויטקס (שיח אברהם) או הקטנת חשיפת הגוף להורמונים חיצוניים המגיעים בעיקר ממוצרים מהחי.

במהלך חלון ההזדמנויות של 90 הימים, תזונה יכולה לתת השפעה רבה על בריאותן של הביציות והשחלות. אפקט זה יכול להיות לטוב או לרע, זאת הבחירה שנמצאת בידיים שלך ותלויה במה שאת בוחרת לאכול בתקופה זו. תזונה נכונה הכוללת את כל אבות המזון באופן מאוזן היא חיונית משולבת בכלים ייעודים לנושא הפוריות.

"המוקשים" שבדרך
ישנם מספר דברים שישבשו את האיזון שלנו ויקשו אלינו להגיע לתוצאות שאנו מעוניינים בהם :
סיגריות, לא פחות ולא להקטין אלא פשוט להימנע.
קפאין, אני מכירה את האמרות "לא מסוגלת להתעורר ללא קפאין"… אבל תשובתי היא אם הגוף שלך יהיה מוזן טוב, אין סיבה שתהיי עייפה ולא חיונית ולכן הקפה הוא פינוק ולא צורך. מינון של עד 2 כוסות ביום יאפשר לכן להתפנק מצד אחד ולא יפריע לתהליך מצד שני.
אלכוהול, בתבונה, כלומר כוסית יין פעם בשבוע זה בסדר אבל לצאת כל ערב עם חברים ולהשתכר – עדיף מאד להימנע .
פעילות גופנית מוקצנת או מאוד אינטנסיבית לא מתאימה בתקופה זו ולכן חשוב להאט ולאזן את היום על כל היבטיו.
דיאטות כאסח – ממש לא. לעיתים הסובלות מעודף משקל הולכות ומבצעות ירידה מאוד דרסטית במשקל. במקרה של בעיות בפוריות לא מומלץ וחשוב כאן לעשות ירידה מבוקרת עם בעל מקצוע מתאים.

הגוף התעייף מעט עם השנים או כתוצאה מטיפול רפואי, אך בידיים שלנו לאפשר לו להתעורר.
כל אלה הם גורמים שיש לך שליטה עליהם ולכן כדאי לפעול על מנת לשפר את הפוריות.
את מוזמנת לקחת אחריות ולנקוט בצעדים לשיפור הסיכויים ונקודת ההתחלה היא פגישה היכרות.

למידע ותיאום פגישת היכרות התקשרו אלי בטלפון 054-9174719
או לחצו כאו לשלוח את פנייתכם * סודיות מובטחת.